CAO pierde din cadență!

0
196

CA Oradea a cedat în derbyul pentru supremația fotbalistică a Bihorului în fața celor de la Lotus Băile Felix. În etapa a treia din play off Lotus a câștigat în fieful orădenilor cu 1-0 deși a evoluat mai bine de o repriză în inferioritate numerică. Unicul gol al partidei de pe „Municipalul” orădean a fost înscris de Florin Pop, în minutul 16.
Meciul a fost decis încă din minutul 16, când Oros a trimis spre poartă, Barabaș a respins însă vârful oaspeților, Florin Pop a înscris pe urmărire. Orădenii au avut șansele lor la șutul lui Sergiu Jurj după care portarul lui Lotus a mai salvat de două ori într-o singură fază. Lucrurile păreau să se complice pentru Lotus după ce tânărul Vlad Costea a fost eliminat în ultimul minut al primei reprize pentru cumul de cartonașe galbene.
Așezată în jurul experimentatului Cristi Oros, defensiva celor da la Lotus a funcționat perfect și cu un om în minus. CAO a avut posesia, a dominat evident dar rare au fost spațiile către poarta oaspeților. O șansă a apărut în prelungiri când atacantul lui CAO Mihai Ion a reluat din foarfecă, din mijlocul careului dar Edi Beke a fost protagonistul unei parade de senzație și a scos de sub transversală iar cele trei puncte au mers spre Băile Felix.

CASETA TEHNICĂ
CA Oradea – Lotus B. Felix 0–1 (0–1)
A marcat: Florin Pop 16
CAO: Barabaș – C. Jurj, Petruș, Danilel Stan, Mark Kovács (48 Marina) – Raul Ardelean, Cherman (77 Gheorghiță) – Gunie, Chitaș, Mihai Ion – Sg. Jurj (56 Adi Popa). Antrenor: Florin Farcaș
Lotus: Edi Beke – Cr. Copil, Pintea, Oros, Arsene – Mădălin. Popa, Blăgea – Vlad Costea, Sîrbu (90+3 Cucu), Meșter – Florin Pop. Antrenor: Gheorghe Ghiț
Arbitri: Răzvan Lădar – Alexandru Turian (ambii din Zalău), Flavius Seiche (Sânmihaiu Almașului)
Observatori FRF: Cristian China (Baia Mare) și Anghel Todea (Cluj-Napoca)
MINAUR E LIDER
În cadrul aceleași etape, Minaur Baia Mare a remizat în deplasare: 0-0 cu Someșul Dej și are acum un avantaj de 7 puncte în fața lui CAO cu șase etape înainte de final. Practic maramureșenii sunt cu un picior în semifinalele barajului de promovare. În schimb CAO a suferit două eșecuri consecutive iar distanța față de locul 3 e de 6 puncte. Doar primele două clasate vor prinde barajul de promovare. Pentru CAO, partida de vineri, 22 aprilie, ora 17:00, în deplasare cu Someșul Dej, este extrem de importantă. Clujenii ar putea reduce ecartul la numai trei puncte în cazul unui succes. De cealaltă parte, Lotus a adunat două victorii la rând dar primește vizita liderului Minaur, tot vineri, 22 aprilie, de la ora 17:00 la Baza Sportivă Sânmartin.

ÎNCĂ DOUĂ „TURURI”
Etapa disputată în acest weekend a încheiat primul tur din play off. Cele patru echipe vor mai juca încă două ”tururi” în sistemul fiecare cu fiecare. Față de finalul sezonului regulat CAO a mai adăugat două puncte peste Dej iar Lotus a recuperat cinci dintre cele șase puncte care o separau de locul 3, acum la îndemână. Este evident că Minaur domină seria. După primul tur de play off cele trei adversare ale maramureșenilor au golaveraj negativ!
CLASAMENT
1 Minaur 3 2 1 0 7 1 49