Crișul Sântandrei a promovat în Liga a treia

0
203

Crișul Sântandrei a reușit să se alăture lui FC Bihor Oradea și lui Lotus Băile Felix, promovând în premieră în eșalonul trei al fotbalului românesc.

După jumătate de oră de joc, clujenii au reușit să profite de două neatenții în defensiva Crișului și în decurs de trei minute s-au văzut în avantaj de promovare. Claudiu Coltor a deschis scorul cu un șut trimis de la 10 metri în dreapta lui Verdeș (1-0), după care Mercean a centrat din stânga și Raul Busuioc a deviat mingea cu capul lângă bara din stânga portarului (2-0).

Situația s-a schimbat după pauză, în minutul 59, Balogh a executat un corner din parte dreaptă și inimosul Robert Turcan a trimis cu capul la vinclu (2-1). Golgheterul din play-off, Carlos Covaciu și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor cu un șut plasat de la 16 metri pe lângă portarul Varga, ieșit în întâmpinare și a adus normalitatea pe teren. Crișul Sântandrei a fost de neoprit și după cursa extraordinară a lui Prundaru pe partea stângă, centrarea l-a găsit la întâlnire pe experimentatul Victor Dobrescu, care nu a iertat din 7-8 metri (2-3).

Gazdele din Mihai Viteazu au reușit o fază prelungită de atac, Busuioc, Coltor l-au pus la încercare pe Verdeș și din a treia încercare Mihai Szabo a înscris (3-3), scor final.

Arieșul Mihai Viteazu – Crișul Sântandrei 3-3 (în tur 1-2)
Au marcat: Claudiu Coltor 32, Raul Busuioc 35, Mihai Szabo 76 / Robert Turcan 59, Carlos Covaciu 63, Victor Dobrescu 73
Arieșul: Dragoș Varga – Cătălin Crișan (66 Andrei Gal), Sebastian German, Sebastian Drăgan (81 Bogdan Buglea), Rareș Moldovan, Vasile Mercean, George Kiesz (5 Gustave Fru), Daniel Pîrțilă (81 Lucian Mărie), Claudiu Coltor, Raul Busuioc (81 Cosmin Mureșan), Mihai Szabo. Antrenor: Valentin Șandru
CRIȘUL: Cosmin Verdeș – Rareș Baciu (51 Victor Dobrescu), Cristian Oros, Robert Turcan, Coriolan Chiș, Răzvan Matei, Cyrus Habakuk, Laurențiu Prundaru (84 Leontin Jurca), Carlos Covaciu, Marius Balogh, Remus Pașca. Antrenori: Petru Gabor, Alin Pintea și Sergiu Iftimovici
Arbitri: Marius Omuț (Satu Mare) – Cosmin Bojan (Târgu Mureș), Zsolt Kopriva (Carei)
Observatori FRF: Cristian Gîț (Deva), Zaharia Ciev (Timișoara)