Egal contra unei contracandidate la promovare

0
138

Un meci cu puține faze de poartă, dar cu multe alte evenimente. În prima repriză, Georgescu a șutat de la 14 metri și Nergheș a prins (13), iar în minutul 38 Gunie a încheiat o cursă cu un șut de la limita careului și Bodea a reținut fără probleme. Udați bine de ploaia torențială din debutul părții a doua, fotbaliștii celor două echipe au devenit mai îndrăzneți, însă fără realizări în careuri. Stoica a fost cel mai aproape de gol, șutul său din minutul 56 de la circa 13 metri fiind parat de Nergheș.

Pe fondul unui joc echilibrat, în minutul 68 Andrei Gheorghiță a fost faultat în careu, însă Marius Hosu, revenit după o accidentare, a șutat de la 11 metri peste transversală. Nu a fost 1-0 pentru „roș-albaștrii”, iar patru minute mai târziu bistrițenii au deschis scorul. Corner de pe partea dreaptă bătut direct pe poartă de Buia,, portarul Nergheș a respins în primă fază și dintr-un careu aglomerat din duelul aerian dintre Antoniu Manolache și Adi Popa mingea a intrat în plasă (0-1). Antrenorul Florin Farcaș a aruncat în luptă variantele ofensive de pe bancă, juniorii Chindlea și A. Hosu, plus fundașul de 2 m Alex Popa, autorul golului decisiv din etapa trecută.

Orădenii n-au abandonat lupta și au reușit să restabilescă egalitatea: Gunie a centrat din flancul drept și Daniel Stan a înscris cu o frumoasă lovitură de cap (1-1). Egalare survenită într-un moment în care oaspeții erau în inferioritate numerică, după ce nou intratul Buia a văzut direct cartonașul roșu.

Un egal echitabil, un punct important obținut de FC Bihor în fața unei echipe cu pretenții de promovare, o grupare cu buget net superior față de cel al orădenilor, antrenorul Adrian Falub având la dispoziție mulți jucători cu experianța primelor două ligi din România, plus cei doi tineri ghanezi împrumutați de la CFR Cluj Davordzie și Wahab.

Florin Farcaș nu a putut conta nici în acest meci pe atacantul Sergiu Jurj, care va mai sta și etapa următoare după eliminarea suferită în jocul cu Sportul Șimleu pentru care a fost suspendat de Comisia de Disciplină a FRF pentru 3 etape, și pe mijlocașul George Cherman (accidentat).

FC Bihor Oradea – Gloria Bistrița 1-1 (0-0)
Au marcat: Daniel Stan 87 / Antoniu Manolache 72
FC Bihor: Ed. Nergheș – Fl. Drăgan (46 Ad. Popa), D. Stan, L. Ioviță, D. Lupșe (80 Al. Popa), R. Ardelean (76 A. Chindlea), Cl. Petruș, I. Ban, R. Gunie, A. Gheorghiță (76 A. Hosu), M. Hosu. Antrenori: Florin Farcaș, Dorin Mihuț și Vlad Ghețe.
Gloria: Fl. Bodea – Sg. Bactăr, A. Manolache, P. Copaci, Al. Georgescu (54 Al. Trifan), A. Wahab (82 Ov. Covaciu), A. Țica, B. Vasile, Al. Stoica (71 D. Buia), C. Davordzie (46 M. Curtuiuș), R. Tănasă (82 R. Hăsnaș). Antrenor: Adrian Falub
Arbitri: Claudiu Gaitin (Timișoara) – Robert Mereș (Cluj-Napoca), Cristian Cășuț (Arad)
Eliminări: – / D. Buia 85
Observatori FRF: Daniel Scridon (Arad), Marcel Savaniu (Satu Mare).

Rezultate Liga 3, seria 10, etapa 6-a

Lotus Băile Felix – Sportul Șimleu Silvaniei 1-1 (0-1). Claudiu Codoban 83 / Darius Marina 45 penalty
FC Bihor Oradea – Gloria Bistrița 1-1 (0-0). Daniel Stan 87 / Antoniu Manolache 72
Victoria Carei – Minerul Ocna Dej 1-3 (0-3). Ervin Kinczel 85 / Ionuț Rus 22, Raul Vitan 29, George Gligor 40
CSM Sighetu Marmației – CSM Satu Mare 1-1 (0-1). Leonardo Mitruscsak / Denis Baior

5. Gloria Bistrița 6 3 1 2 9 – 4 10
6. Minerul Ocna Dej 6 3 0 3 10 – 8 9
7. CFR Cluj II 6 1 2 3 4 – 8 5
8. CSM Sighet 6 1 2 3 6 – 11 5
9. Victoria Carei 6 1 0 5 5 – 12 3
10. Sportul Șimleu 6 0 2 4 1 – 11 0

Sportul Șimleu Silvaniei a fost penalizată cu 2 puncte.

Etapa viitoare (sâmbătă, 8 octombrie, ora 15:00): Minerul Ocna Dej – CSM Sighetu Marmației, Sportul Șimleu Silvaniei – Victoria Carei, CFR Cluj II – Lotus Băile Felix, Gloria Bistrița – SCM Zalău, CSM Satu Mare – FC Bihor Oradea.