Eșec drastic al Simonei Halep la Madrid

0
160

Ons Jabeur – Simona Halep 6-3, 6-2. Eșec drastic în „sferturi” la Madrid; tunisianca nu i-a dat nicio șansă Simonei.

Tunisianca a făcut un meci fenomenal în sferturi la Madrid și a învins-o pe Simona Halep, campioana edițiilor din 2016 și 2017, după numai o oră și 9 minute de joc!

Simona Halep (30 de ani, locul 21 WTA) a fost eliminată în sferturile turneului de la Madrid, fiind învinsă de  Ons Jabeur (27 de ani, 10 WTA), scor 3-6, 2-6.

Deși era văzută de bookmakeri drept favorită la câștigarea turneului, Simona Halep a pierdut meciul cu Ons Jabeur după o oră și 8 minute.

Simona Halep, eliminată de Ons Jabeur la turneul de la Madrid

În primul set, cele două jucătoare au mers cap la cap până la 2-2, fiecare reușind câte un break. Jabeur a forțat și s-a distanțat la 5-2, profitând de greșelile neforțate ale Simonei și de lipsa de reacție a româncei la schimbările de ritm.

Jabeur a câștigat primul set cu 6-3 și a continuat forma bună și în setul secund.

La 2-2, Jabeur a accelerat din nou ritmul. Apelând foarte des la scurte, care au scos-o din ritm pe Halep, și de mingile trimise în fileu de Simona, jucătoarea din Tunisia a fost în control mai tot timpul. Momentul decisiv al setului și al meciului s-a petrecut la 3-2 pentru tunisiancă, pe serviciul ei.

Halep a dus game-ul la 40-40, dar n-a putut să închidă. Când Jabeur a intrat în avantaj, Simona și-a rupt de nervi racheta. S-a făcut până la urmă 4-2, iar românca n-a mai contat în final.

Jabeur a câștigat setul secund cu 6-2 și s-a calificat în semifinale.

Ons Jabeur - Simona Halep 6-3, 6-2. Eșec drastic în „sferturi” la Madrid » Tunisianca nu i-a dat nicio șansă Simonei