FC Bihor a câștigat la Satu Mare și este calificată matematic la baraj

0
145

Dacă în urmă cu o săptămână la datorie în fața porții au fost jucătorii cu profil defensiv, golurile în duelul cu Lotus fiind marcate de Claudiu Petruș (2), Loren Ioviță și Ricardo Farcaș, la Satu Mare s-au revanșat atacanții. Punctele puse în joc au fost cucerite grație reușitelor celor doi atacanți, Marius Hosu și Sergiu Jurj.

„Roș-albaștrii” au început ca din pușcă partida și în primul minut Marius Hosu a scăpat singur și din 6 metri a marcat (0-1). Bucuria nu a durat prea mult pentru că senegalezul Gueye Mansour, care va împlini 38 de ani în decembrie, a egalat în minutul 5 cu un șut din 11 metri (1-1). Fostul atacant al lui Poli Timișoara este autorul celor 3 goluri reușite de CSM Satu Mare până acum în play-off.

Orădenii au continuat să fie periculoși și în minutul 31 Marius Hosu a scăpat din nou față în față cu portarul, dar a șutat în Fila. În partea a doua, FC Bihor a controlat și mai clar disputa, iar golul a venit ca o consecință a jocului prestat.

Antrenorul Florin Farcaș a forțat ofensiva prin introducerea lui Andrei Gheorghiță și Sergiu Jurj, iar golgheterul a adus FC Bihor în avantaj cu șut înșelător (1-2), rezultat menținut până la final, în condițiile în care „roș-albaștrii” au mai avut ocazii de a mări diferența.
Cu această victorie pe deplin meritată, FC Bihor Oradea s-a distanțat la 13 puncte de locul 3 astfel că nu mai poate pierde unul din primele două locuri ce duc la baraj, în cele 4 etape rămase de disputat. În Seria 9 cu care se vor încrucișa echipele din Seria 10, primele două locuri sunt ocupate în ordine de Corvinul Hunedoara și Unirea Ungheni.

În absența lui Radu Bob, în premieră pe raportul de joc a fost trecut portarul Alexandru Mihai Cherman (născut 2005), fratele lui George. Titular a fost Eduard Nergheș și el folosit pentru prima dată în 2023 într-un joc oficial.

Miercuri, 3 mai, este programată singura etapă intermediară din Liga 3, iar pe Stadionul Iuliu Bodola se va desfășura derby-ul pentru locul 1 dintre FC Bihor Oradea și Gloria Bistrița. Partida va începe la ora 18:00.

CSM Satu Mare – FC Bihor Oradea 1-2 (1-1)
Au marcat: Gueye Mansour 5 / Marius Hosu 1, Sergiu Jurj 71
CSM Satu Mare: K. Fila – Ad. Bura (46 R. Ziman), A. Negrea (75 C. Vaida), M. Mureșan, R. Prodan, I. Gorba (46 D. Lazăr), L. Bara, Rodri Hernando (46 C. Vădan), Al. Mărieș (61 E. Zsiga), N. Suveg. G. Mansour. Antrenor: Tiberiu Csik
FC Bihor: Ed. Nergheș – C. Jurj, A. Gal, R. Farcaș, L. Ioviță – G. Cherman, Cl. Petruș (61 Sg. Jurj) – T. Serediuc (61 A. Gheorghiță), R. Gunie, I. Ban (81 Ad. Popa) – M. Hosu (87 D. Stan). Antrenori: Florin Farcaș, Dorin Mihuț și Vlad Ghețe.
Arbitri: Norbert Kemenes – Radu Despa (ambii din Baia Mare), Cristian Mureșan (Cavnic)
Observatori FRF: Cristian China (Baia Mare) și Iulian Szekely (Cluj-Napoca).

Play-Off
Gloria Bistrița – Lotus Băile Felix 1-0 (0-0). Alex Yameogo 50
CSM Satu Mare – FC Bihor Oradea 1-2 (1-1). Gueye Mansour 5 / Marius Hosu 1, Sergiu Jurj 71

CLASAMENT
1. FC Bihor Oradea 5 4 0 1 12 – 6 52
2. Gloria Bistrița 5 3 2 0 8 – 5 49
…………………………………………………………………..
3. CSM Satu Mare 5 0 1 4 3 – 10 39
4. Lotus Băile Felix 5 1 1 3 7 – 9 31

Etapa viitoare (miercuri, 3 mai, ora 18:00): FC Bihor Oradea – Gloria Bistrița, Lotus Băile Felix – CSM Satu Mare.