FC Bihor Oradea a câștigat în prelungiri

0
162

Cu Sergiu Jurj fiind suspendat și Marius Hosu accidentat, antrenorul Florin Farcaș a probleme în alcătuirea primului 11 în deplasarea de la CFR Cluj II.

Gazdele au deschis scorul după o jumătate de oră de joc prin Jose „Ze” Gomes (23 de ani), un jucător crescut de Benfica Lisabona, care a pofitat de o greșeală mare în defensiva bihoreană (1-0). Bihorenii au ripostat în minutul următor după o fază frumoasă finalizată de Claudiu Petruș, inspirat mutat în linia de mijloc, care a fructificat pasa lui A. Hosu (1-1).
FC Bihor a trecut în avantaj în minutul 75, când Ban a pasat în careu și Andrei Gheorghiță a scuturat plasa cu un șut din 8 metri (1-2). CFR II a restabilit egalitate în minutul 90 prin Davide Popșa, care l-a învins pe Nergheș cu un șut plasat de la 14 metri la colțul lung (2-2). Bihorenii au pus presiune în minutele de prelungiri și la al treilea corner consecutiv au dat lovitura prin juniorul Alex Popa (18 ani) care a punctat cu capul din 7 metri (2-3).

Cu această victorie, FC Bihor a egalat liderul CSM Satu Mare, care a pierdut ieri la Bistrița. CSM Satu Mare, FC Bihor și Lotus Băile Felix au câte 12 puncte, ordinea fiind stabilită de golaveraj.

Etapa următoare, sâmbătă 1 octombrie, de la ora 15:00, FC Bihor va juca pe teren propriu cu Gloria Bistrița, una dintre echipele care vizează promovarea în Liga 2.

CFR Cluj II – FC Bihor Oradea 2-3 (1-1)
Au marcat: Jose Gomes 30, Davide Popșa 90 / Claudiu Petruș 31, Andrei Gheorghiță 75, Alex Popa 90+3
CFR II: R. Gal – A. Niakate, T. Lucaci (68 R. Haiduc), V. Fărcășan, Fl. Todoran (79 A. Zbora), A. Fica, B. Sucitu, Al. Bucică (46 D. Milchiș), D. Stănilă (68 D. Popșa), J. Gomes (46 Gh. Tomșa), V. Kun. Antrenor: Mugurel Dan
FC Bihor: Ed. Nergheș – R. Gunie, D. Stan, L. Ioviță, D. Lupșe (90+1 Fl. Drăgan), G. Cherman (90+1 R. Ardelean), Cl. Petruș, I. Ban, A. Gheorghiță (79 Al. Popa), Ad. Popa (64 C. Roșu), A. Hosu (64 A. Chindlea). Antrenori: Florin Farcaș, Dorin Mihuț și Vlad Ghețe.
Arbitri: Claudiu Ștef (Târgu Mureș) – Claudiu Șchiopeț, Mircea Guran (ambii din Brașov)
Observatori FRF: Ioan Orosfoian (Târgu Mureș), Sergiu Neichi (Satu Mare)