FC Bihor Oradea a încheiat play-off-ul pe teren propriu cu scor de neprezentare

0
195

FC Bihor Oradea a încheiat play-off-ul pe teren propriu cu o victorie clară în fața CSM Satu Mare.
Un meci pe care „roș-albaștrii” l-au controlat pe toată durata lui, demonstrând încă o dată că alcătuiesc cea mai bună echipă din Seria 10. Păcat de asistența redusă înregistrată la acest meci, pe Stadionul Iuliu Bodola fiind prezenți circa 600 de spectatori. Probabil că pasionații de fotbal din Bihor se păstrează pentru meciul retur de baraj cu Unirea Ungheni din 27 mai.
Până la duelul cu mureșenii, fotbaliștii orădeni și-au respectat încă o dată statutul și au învins cu 3-0 formația sătmăreană.
Seria golurilor a deschis-o Andrei Gheorghiță în minutul 21, care a punctat cu o lovitură de cap din centrarea lui Ionuț Ban (1-0). Golul doi a venit de pe flancul drept, de unde Călin Jurj a centrat și Marius Hosu a reluat fulgerător din 10 metri în stânga lui Fila (2-0). FC Bihor a controlat partida și în partea a doua în care a mai punctat o dată prin Andrei Gheorghiță, mijlocașul orădean demonstrând că este într-o formă deosebită. În minutul 58, Tiberiu Serediuc a trimis o pasă printre fundași, Gheorghiță a rămas singur vcu Fila și a plasat mingea pe lângă portar din 12 metri (3-0), ajungând la 13 goluri în actualul sezon.

Pe lângă cele trei goluri, Hosu, Ad. Popa și Chindlea au mai ratat situații bune de a mări diferența, iar Nergeș, puțin solicitat în acest meci, a salvat față în față cu D. Lazăr în minutul 80.
FC Bihor încheie play-off-ul cu încă un meci de vacanță, de data asta în deplasare cu Gloria Bistrița, urmând să joacă meciurile împortante cu Unirea Ungheni în 24 (deplasare) și 27 mai (acasă).

FC Bihor Oradea – CSM Satu Mare 3-0 (2-0)
A marcat: Andrei Gheorghiță 21, 59, Marius Hosu 42
FC Bihor: Ed. Nergheș – C. Jurj, D. Stan, R. Farcaș, L. Ioviță, G. Cherman (74 Al. Popa), R. Gunie (62 Cl. Petruș), T. Serediuc (74 A. Chindlea), A. Gheorghiță, I. Ban (62 Ad. Popa), M. Hosu (68 Sg. Jurj). Antrenori: Florin Farcaș, Dorin Mihuț și Vlad Ghețe.
CSM Satu Mare: K. Fila – I. Gorba, R. Prodan, L. Ermared, A. Negrea, Rodrigo Hernando (72 D. Lazăr), Ad. Bura (66 R. Ziman), A. Micaș (66 P. Tamas), Al. Mărieș (72 C. Brata), E. Zsiga (66 N. Pop), N. Suveg. Antrenor: Tiberiu Csik
Arbitri: Dragoș Țurcanu – Cosmin Cercel (ambii din Piatra Neamț), Andrei Pișta (Fălticeni)
Observatori FRF: Daniel Scridon (Arad) și Florin Gherghel (Baia Mare)