FC Bihor și-a asigurat locul 1 cu două etape înainte de final

0
187

FC Bihor a încheiat o săptămână fastă cu o victorie în derby-ul județean. A fost a cincea din cinci posibile cu Lotus Băile Felix, care le permite să termine play-off-ul pe locul 1 indiferent de rezultatele din ultimele două etape. Asta pentru că și în situația în care ar termina la egalitate de puncte cu Gloria Bistrița, orădenii au avantajul că au încheiat sezonul regular în poziția de lideri.

Derby-ul a debutat exploziv și după 9 minute FC Bihor conducea cu 2-0! „One man show” a fost Andrei Gheorghiță. Impulsionat de golul marcat etapa trecută cu Gloria, „decarul” de 20 de ani al orădenilor a deblocat tabela în minutul 2 când a transformat o lovitură liberă de la 17 metri, șutând peste zid, aproape de vinclul din dreapta lui Beke (1-0). Tot după o fază fixă, un corner de pe partea dreaptă, mingea a fost respinsă până la același Andrei Gheorghiță, care nu a iertat din mijlocul careului și a ajuns la 11 goluri în acest sezon. A dedicat golurile familiei prezente în tribună, atât miercuri cât și sâmbătă.

Lotus a început să se dezmeticească și V. Costea a trimis un șut înșelător din lateral dreapta peste transversală (18). La două minute distanță, Fl. Pop a centrat și Hora a reluat cu capul de la 6 metri puțin pe lângă bară.
La cealaltă poartă, Gheorghiță și-a continuat recitalul, a pătruns în dribling în careu, a centrat, Sg. Jurj a preluat la 10 metri și a șutat în portar (27). Beke a respins apoi șutul expediat de Gheorghiță de la 15 metri (29). Intrată într-o notă de echilibru, partida s-a dezechilibrat din punct de vedere numeric. După un șut respins de un fundaș orădean, Cosmin Sîrbu a solicitat penalty pentru henț, a protestat și a fost avertizat, a continuat cu reproșurile și arbitrul i-a acordat și cartonașul roșu.

Antrenorul Cosmin Bodea a încercat să schimbe ceva în jocul echipei sale și a operat trei înlocuiri la pauză. Pe teren tot FC Bihor a controlat partida, iar după un gol anulat lui Gheorghiță (58) s-a schimbat din nou tabela. Intrat pe teren în repriza a doua, Serediuc a pasat pe culoar pentru Răzvan Gunie, care a șutat plasat la colțl lung de la 14 metri lateral dreapta (3-0). Hosu și-a trecut în cont două ocazii mari de a înscrie, în minutele 68 și 80, iar fluierul de final a consfințit câștigarea campionatului de către FC Bihor, în apaluzele micuței galerii care a ridicat miza. „Promovare, promovare”, au scandat puștii din peluză, dornici și ei ca FC Bihor să treacă la nivelul următor încă din acest sezon.

Primul baraj e cu Unirea Ungheni

În 24 și 27 mai se vor desfășura semifinalele barajului de promovare. Pe locul 1 în Seria 10, FC Bihor se va confrunta cu Unirea Ungheni (județul Mureș), care a câștigat sâmbătă cu 2-0 duelul cu Metalurgistul Cugir și și-a asigurat locul 2 în Seria 9. Primul joc se va desfășura la Ungheni, iar returul pe Stadionul Iuliu Bodola, sâmbătă 27 mai. Vedeta echipei din Ungheni este Victoraș Astafei (35 de ani), jucător cu 182 de meciuri și 32 de goluri în Liga 1 cu echipe precum FCM Târgu Mureș, Gaz Metan Mediaș, Oțelul Galați, Petrolul Ploiești sau FC Botoșani. A jucat și în strpinătate, la Adana Demirsport (Turcia), Selangor (Malaiezia) și NK Gorica (Croația). Antrenorul echipei este arădeanul Flavius Sabău. Unirea are în lot și un stranier, camerunezul Yvan Ndiesse (27 de ani), care evoluează pe postul de fundaș central.
În cealaltă semifinală se vor confrunta Corvinul Hunedoara și Gloria Bistrița.
Câștigătoarele celor două meciuri vor juca apoi cu promovarea în Liga 2 pe masă în dublă manșă.

Dumitrescu a dat lovitura de start
Fost fotbalist la FC Bihor în anii 70-80, profesorul universitar Gheorghe Dumitrescu (67 de ani) a continuat tradiția și a dat lovitura de start a meciului FC Bihor – Lotus, fiind aplaudat de cei circa 1.500 de spectatori. În Divizia A a jucat în 130 de meciuri pentru FC Argeș și FC Bihor (1977-1979 și 1983-1986). Dumitrescu a fost și un reputat arbitru în Liga 2 și Liga 3, apoi observator FRF și președinte al CJA Bihor.

FC Bihor Oradea – Lotus Băile Felix 3-0 (2-0)
A marcat: Andrei Gheorghiță 2, 9, Răzvan Gunie 63
FC Bihor: Ed. Nergheș – C. Jurj, D. Stan (64 Al. Popa), R. Farcaș, L. Ioviță, G. Cherman, R. Gunie (64 Ad. Popa), Cl. Petruș, A. Gheorghiță (76 A. Moga), I. Ban (53 T. Serediuc), Sg. Jurj (53 M. Hosu). Antrenori: Florin Farcaș, Dorin Mihuț și Vlad Ghețe.
Lotus: Ed. Beke – Fl. Pop, Sg. Oltean, Al. Pintea, M. Arsene (46 T. Paublusztig), D. Gheban (46 S. Cucu), G. Gitye (46 R. Creț), Al. Sorian (81 P. Blăgea), Fl. Pop, C. Sîrbu, I. Hora, V. Costea (74 R. Tămaș). Antrenori: Cosmin Bodea, Petru Ardelean, Ciprian Fiter și Nicolae Petre
Eliminări: – / Cosmin Sîrbu 43
Arbitri: Narcis Bodocan – Bogdan Pojar, Alin Revnic (toți din Cluj-Napoca)
Observatori FRF: Vasile Rad (Arad) și Constantin Por (Satu Mare)