Greu dar meritat, FC Bihor – Sportul Șimleu 1-0

0
162

FC Bihor a obținut o victorie muncită în fața unui adversar care nu a reușit să pună probleme în atac nici nouă dar niciunei echipe în primele patru etape ale sezonului.

Bihorenii au irosit o ocazie imensă în minutul 4 când Ban a pătruns pe partea stângă, a centrat în mijlocul careului și Gheorghiță a șutat din 10 metri peste transversală.
Banca orădenilor a sărit în minutul 16 când Adi Popa a fost împins în careu în momentul când se pregătea să lovească mingea cu capul, însă centralul Gornic a lăsat jocul să continue.

Repriza a doua s-a dezmorțit în minutul 58, când Ban a șutat la colțul scurt de la 15 metri și P. Cosma a respins greu de lângă bară. Portarul s-a remarcat și la cornerul care a urmat, respingând mingea deviată de un coechipier.

Orădenii au dominat meciul însă și-au mai bătut joc de o ocazie în minutul 76 la centrarea lui Jurj, A. Hosu a șutat incredibil pe lângă bară de la 11 metri.
Golul de trei puncte a fost reușit de golgheterul Sergiu Jurj care a reluat în plasă din 6 metri mingea centrată de Loren Ioviță din flancul stâng (1-0). A fost al treilea gol reușit de Sergiu Jurj în 4 etape desfășurate în Liga 3. Marcatorul nu a terminat jocul pe teren fiind eliminat în minutul 90 la semnalizarea arbitrului asistent, care a văzut o lovitură cu cotul aplicată de atacantul orădean în duelul cu Dulap.

Trei puncte importante, care plasează FC Bihor pe locul 2 la egalitate cu Lotus, singura echipă cu punctaj maxim fiind CSM Satu Mare.

FC Bihor Oradea – Sportul Șimleu 1-0 (0-0)
Au marcat: Sergiu Jurj 81
FC Bihor: Ed. Nergheș – Fl. Drăgan (86 Al. Popa), Cl. Petruș, D. Stan, L. Ioviță, G. Cherman (71 A. Moga), R. Gunie, I. Ban (71 A. Hosu), A. Gheorghiță (46 A. Chindlea), Ad. Popa (46 R. Ardelean), Sg. Jurj. Antrenori: Florin Farcaș, Dorin Mihuț și Vlad Ghețe.
Sportul: P. Cosma – R. Pop, R. Dulap, P. Pedro, M. Forna, I. Pascu, A. Zete (46 M. Telcean, 72 M. Olaru), P. Szecui (53 V. Lujerdean), D. Marina, A. Cătuna (63 Em. Seran), R. Babiciu. Antrenor: Daniel Șomcherechi
Eliminări: Sergiu Jurj 90 / –
Arbitri: Alexandru Gornic – Alina Mihoc (Arad), Andreea Șușcă (Turnu – Arad)
Observatori FRF: Ciprian Trancă (Arad), Ioan Papp (Carei).