Halep a făcut-o pe Gauff să plângă

0
161

Simona Halep (30 de ani, 21 WTA) a învins-o pe Cori Gauff (18 ani, 16 WTA), scor 6-4, 6-4, și s-a calificat în sferturile de finală ale Mastersului de la Madrid. Tânără sportivă din Statele Unite ale Americii a plâns în hohote după meci.

„Sunt nerăbdătoare să joc din nou împotriva ei. M-a învins deja de două ori, așa că nu am nimic de pierdut. De această dată, sper să fie diferit”, a declarat Gauff. După meci însă ne-a oferit imaginea de mai sus…

În primul set, cele două jucătoare au mers umăr la umăr până la scorul de 4-4. Apoi, experiența jucătoarei din România și-a spus cuvântul. Americanca a încercat să revină în final de set, dar a comis din ce în ce mai multe greșeli, de care Simona a profitat și s-a impus cu 6-4.

În actul secund, „Coco” a început în forță și a condus cu 4-1. Părea extrem de încrezătoare în loviturile sale, iar fizic arăta foarte bine. Singura sa problemă a fost adversarul de la fileu – Simona Halep. Românca a demonstrat încă o dată că este o specialistă a revenirilor.

Simona Halep va juca în sferturi cu tunisianca Ons Jabeur (10 WTA), învingătoare în fața Belindei Bencic, scor 6-2, 3-6, 6-2. Meciul e miercuri, la o oră ce urmează să fie stabilită de organizatori

Cori Gauff a pierdut al treilea meci din tot atâtea disputate împotriva Simonei. A fost aproape să împingă partida în decisiv, a condus cu 4-1 în setul secund, dar a clacat. Greșelile neforțate comise pe final au afectat-o serios. După victoria cu Gauff, Halep s-a destăinuit jurnaliștilor: „E dificil să mă încred, dar am schimbat multe lucruri cu Patrick”

Cori Gauff, în lacrimi după eșecul Simona Halep

La câteva minute după meci, Gauff a fost surprinsă plângând pe culoarul dintre două terenuri secundare ale complexului de la Caja Magica. Tatăl sportivei a apărut și a purtat un dialog cu tânăra de 18 ani.

Simona Halep și Cori Gauff, relație specială: „E o persoană grozavă”

Într-o conferință de presă susținută mai târziu, după meci, Halep a lăudat prestația lui Cori și a vorbit despre relația specială dezvoltată între ele: „Coco e superatletică, aleargă bine și se deplasează extraordinar. E o jucătoare grozavă, foarte tânără, va fi mult timp în top. Iar serviciul, 201 km/h în acest meci, incredibil! După părerea mea, e mai bună pe zgură pentru că spinul de pe forehand este deranjant pentru adversară.

Simona Halep și Cori Gauff

E diferită, e o persoană grozavă, în primul rând, întotdeauna e plăcut să vorbesc cu ea. Dar pe teren e o mare bătălie, mă aștept la încă una în turul următor. Sunt aici însă ca să dau ce am mai bun, în fiecare zi, mă simt bine pe teren, îmi simt jocul și abia aștept meciul care vine”, a spus Simona, într-o conferință de presă.