În ultima etapă din acest an, FC Bihor Oradea a suferit a patra înfrângere stagională

0
119

FC Bihor Oradea a suferit a patra înfrângere stagională, scor 0-1 (0-1), pe Stadionul „Jean Pădureanu” din Bistrița în derby-ul campionatului. Față în față s-au aflat primele două clasate, care în urma acestui rezultat au făcut rocada, iar Gloria va ierna pe primul loc în Seria 10 în timp ce FC Bihor ajunge chiar pe locul 3 după victoria CSM Satu Mare de acasă cu Sighetul Marmației.

Golul care a făcut diferența a fost marcat de ghanezul Carl Davordzie (22 de ani), în minutul 22. Atacantul împrumutat de la CFR Cluj a finalizat un contraatac după o cursă de la mijlocul terenului, după o lovitură liberă avută de FC Bihor (1-0). A fost primul meci din cele 15 disputate în care FC Bihor, echipa cu cele mai multe goluri marcate din Seria 10, nu a înscris.

Ambele echipe au terminat meciul cu un jucător mai puțin, Adam Abdoul și Ionuț Ban văzând cartonașul roșu după o altercație produsă în minutul 79.

În 11 martie se va relua campionatul, iar FC Bihor mai are de jucat cu CSM Satu Mare, CSM Sighetu Marmației, ambele acasă, și cu SCM Zalău în deplasare

Gloria Bistrița – FC Bihor Oradea 1-0 (1-0)

A marcat: Carl Davordzie 22

Gloria: Fl. Bodea – Sg. Bactăr, A. Manolache, P. Copaci. A. Georgescu – B. Vasile (72 O. Covaciu), A. Abdoul, R. Runcan, Al. Stoica (58 M. Curtuiuș) – R. Tănasă, C. Davordzie (80 N. Popescu). Antrenor: Adrian Falub

FC Bihor: R. Bob – R. Gunie, Cl. Petruș, D. Lupșe, L. Ioviță (72 A. Chindlea) – G. Cherman – Sg. Jurj (87 D. Șandro), Fl. Drăgan, Ad. Popa (63 A. Gheorghiță), I. Ban – M. Hosu. Antrenori: Florin Farcaș, Dorin Mihuț și Vlad Ghețe.

Eliminări: Adam Abdoul 79 / Ionuț Ban 79

Arbitri: Andrei Baciu (Botoșani) – Daniel Vlase, Alexandru Vișan (ambii din Galați)

Observatori FRF: Constantin Por (Satu Mare), Leontin Moga (Zalău)