LIGA 3: CAO pierde derbyul; Lotus obține punctul calificării

0
459

CAO a pierdut derby-ul pentru supremație în Liga 3, după 0-1 la Baia Mare, cu Minaur. Înaintea ultimei etape din sezonul regulat se cunosc echipele ce vor evolua în TOP 4: Minaur Baia Mare, CAO, Someșul Dej și Lotus Băile Felix. Cea din urmă și-a asigurat, matematic prezența, prin remiza de pe teren propriu cu CSM Satu Mare: 2-2. Luceafărul, echipă care mizează în mari proporții pe juniori, a cedat clar la Șomcuta Mare, scor 5-0 pentru gazde.

EȘEC ÎN DEALUL FLORILOR PENTRU CAO

CA Oradea a cedat în derbyul pentru supremația seriei, meci disputat pe Stadionul Viorel Mateianu din Baia Mare. Jocul a fost predominant tactic, cu puține faze de gol. Una dintre puținele oportunități a fost fructificată de Sergiu Ciocan la cinci minute după reluare, de altfel un gol de trei puncte pentru maramureșeni.

CASETA TEHNICĂ

Minaur Baia Mare – CAO 1910 Oradea 1-0 (0-0)

Au marcat: Sergiu Ciocan 49

MINAUR: Băilă – Simion (65 R. Rus), Potcoavă, Oiță, Lazăr, Gneba, Donca, Sg. Ciocan (82 D. Matei), Chinde, Văsălie (46 Jucan), Gondiu (84 Petran). Antrenor: Ciprian Danciu

CAO: Barabaș – Gunie, Petruș, Stan, Lupșe, Ardelean (84 Gheorghiță),  Cherman, Ad. Popa (64 M. Ion), Marina (64 MarkKovacs), Chitaș, Sg. Jurj. Antrenori: Florin Farcaș, Dorin Mihuț și Vlad Ghețe

Arbitri: Cătălin George Roman (Timișoara) – Daniel Ioan Humiță (Armeniș – Caraș Severin), Ștefan Patrik Sandu (Timișoara)

Observatori FRF: Sergiu Neichi (Satu Mare), Ioan Papp (Carei).

PUNCTUL DE AUR PENTRU TOP 4

Lotus Băile Felix avea nevoie, matematic, de un punct în disputa de acasă cu CSM Satu Mare pentru a fi sigură de prezența în TOP 4 și a înlătura emoțiile ultimei etape când va juca la Oradea cu cei de la CAO. Echipa bihoreană a avut un start de joc extrem de puternic, cu mari ocazii însă a și fructificat două dintre ele prin Arsene și Meșter astfel că, în minutul 15 scorul era 2-0. Din acel moment, pe teren n-a mai existat decât o singură echipă: CSM Satu Mare care a ratat o sumedenie de ocazii până la pauză dar s-a lovit de omul meciului, tânărul portar Eduard Beke. Asaltul sătmărenilor a continuat și în partea secundă. Beke a fost învins de Brata apoi portarul lui Lotus a intervenit de încă de cel puțin șase ori în situații limită dar a mai încasat un gol, în minutul 81 de la Bura, iar partida s-a încheiat la egalitate: 2-2.

Eduard Beke

LOTUS Băile Felix – CSM Satu Mare 2-2 (2-0)

Au marcat: Arsene 8, Meșter 15/Brata 48, Bura 81

LOTUS: Beke – Paublusztig, Pintea, Oros, Răzvan Creț Arsene (78 Jurcuț) – Mădălin Popa,– Cr. Copil, Blăgea, Fl. Pop – Ștefan Meșter (58 Sârbu). Antrenor: Gheorghe Ghiț.

SATU MARE: Illyes –  Dobrai (68 Vădan), Prodan, Mihăiță Mureșan, Brata – Vajda (46 Zsiga), Bura, Ziman (46 Kanalos), Zamfir – Cadar (86 Flaviu Ionescu), Bunea (68 Bajor). Antrenor: Tiberiu Csik.

Arbitri: Cătălin Flonta – Robert Mereș, BazsoTamas (toți din Cluj).

Observatori: Emil Kemenes (Baia mare) și Emil Arsa (Arad).

*Luceafărul Oradea a rezistat o oră la Șomcuta Mare, dar tânăra echipă din Oradea, rămasă în inferioritate numerică a cedat clar pe final și a cedat cu 0-5.