Lotus Băile Felix a trecut de Crișul Sântandrei în primul tur al Cupei României

0
193

Partida s-a încheiat cu scorul de 1-2 (1-1), Lotus Băile Felix obținând calificarea în turul secund al competiției. Golurile întâlnirii au fost marcate de Marius Balog 23, respectiv Sebastian Cucu 39 și 65. Gazdele au început mai bine partida și au reușit să deschidă scorul prin Balog (1-0 min 23). Lotus a reacționat însă imediat și a restabilit egalitatea pe tabelă, prin juniorul Sebastian Cucu (1-1 min 39), rezultatul rămânând neschimbat până la pauză.

Repriza secundă a fost ceva mai săracă în faze de poartă. După un prim sfert de oră ceva mai echilibrat, oaspeții au dominat disputa și au trecut la conducere, golul fiind înscris de același Cucu (1-2 min 65), junior care va împlini 17 ani în 2 septembrie. Crișul a încercat să revină, dar echipa antrenorului Gheorghe Ghiț a închis bine spațiile, conservându-și avantajul de pe tabela de marcaj. Scorul final, 1-2, consemnează victoria meritată a celor de la Lotus.

Au jucat echipele:

Crișul Sântandrei: Verdeș – Turcan, R. Matei (căpitan), Mintaș, Chiș – Novák (72 Gavriș), Habakuk, Balog – Prundaru (72 Baciu), Covaciu, Șumălan. Antrenor: Petru Gabor

Lotus Băile Felix: Beke – Copil (56 Costea), Paubluszting, Oros, Arsene – Cucu, M. Popa (căpitan), Sorian (88 Creț), Gyte – Fl. Pop (79 P. Tămaș), Sârbu (46 Codoban). Antrenor: Gheorghe Ghiț

Meciul a fost condus de arbitrul Kemenes Norbert (Baia Mare).