Lotus doar egal acasă cu ultima clasată

0
141

Sportul Șimleu, o formație care n-a marcat în cele 5 etape disputate în Liga 3, Seria 10, a acumulat un punct și a pierdut două la comisiile FRF, a reușit să fure un punct la Băile Felix. Gruparea din Șimleu, pentru care au evoluat 11 jucători născuți între anii 2000-2003, veteranul fiind R. Pop (25 de ani), a oferit o replică consistentă încă din start.

Șimleul a intrat la vestiar cu avantaj pentru că în minutul 45 Cr. Copil a comis henț la șutul expediat de Cătuna și bihoreanul Darius Marina, care s-a remarcat printr-o prestație bună, a fructificat lovitura de pedeapsă. Ghiț l-a aruncat în luptă pe Codoban din debutul părții secunde. Jocul ofensiv a căpătat mai multă consistență. În minutul 83 când Blăgea a executat o lovitură liberă din lateral stânga Codoban a speculat indecizia fundașilor și a șutat sub transversală din 6 metri (1-1). În al treilea minut de prelungiri gazdele au mai înscris o dată, dar golul a fost anulat la semnalizarea asistentului.

După patru victorii consecutive, Lotus acumulează un singur punct din duelul cu ultima clasată dar trece temporar pe primul lo, CSM Satu Mare și FC Bihor, echipele cu care a fost la egalitate, urmând să joace sâmbătă.

Lotus Băile Felix – Sportul Șimleu 1-1 (0-1)
Au marcat: Claudiu Codoban 83 / Darius Marina 45 penalty
Lotus: Ad. Barabaș – Cr. Copil (46 Cl. Codoban), A. Gal, Al. Pintea M. Arsene (78 C. Sîrbu) – M. Popa, Al. Sorian, D. Gheban (41 G. Gitye) – Vl. Costea (78 P. Blăgea), Fl. Pop, S. Cucu (27 R. Creț). Antrenori: Gheorghe Ghiţ, Petre Ardelean, Ciprian Fiter și Nicolae Petre
Sportul: P. Cosma – R. Pop, P. Paul, C. Pop, M. Forna, I. Pascu, A. Zete (88 M. Telcean), D. Marina, Em. Seran, V. Lujerdean, A. Catuna (87 R. Babiciu). Antrenor: Dănuț Somcherechi
Arbitri: Vladimir Nagy – Daniel Popa, Daniel Nistor (toți din județul Alba)
Observatori FRF: Ion Nicolae China (Baia Mare), Emil Arsa (Arad).