Lotus la a treia victorie în Liga a treia

0
149

Bihorenii au dominat primele 15 minute și apoi au venit și ocaziile însă Victoria Carei a scăpat cu bine din trei faze periculoase. Mai întâi Codoban a trimis o pasă printre fundași, Florin Pop a scăpat singur dar a șutat din 14 metri în portar, apoi la zaza următoare, Codoban a șutat de la maginea careului și Gorbe a respins în corner. Portarul Victoriei a mai avut o intervenție salvatoare în minutul 17 în fața lui Florin Pop, respingând de sub transversală șutul puternic expediat de bihorean. Gorbe s-a mai remarcat o dată la șutul din lovitură liberă trimis de Alex Sorian (36), după care a fost nevoit să scoată mingea din plasă fiind învins de un coechipier. Sorian a executat cu efect un corner de pe partea stângă, iar din spatele lui Daniel Tilinger, plasat între Andrei Gal și Florin Pop, mingea a intrat în plasă (1-0). Partea a doua a început cu lovitura liberă de la 25 de metri executată bine de Arsene însă portarul Careiului a reușit să respingă (47). Contrar cursului jocului, Victoria a egalat după un corner executat de Marinaș, Barabaș a repins apoi V. Costea a prelungit până la Luca Tincău, care a profitat de cadou și a înscris cu un șut din voleu de la 6 metri, aducând egalarea pe tabelă.

În minutul 74, Fl. Pop a trimis un șut centrare din dreapta, mingea a lovit bara și a ricoșat în brațul lui Kinczel, fază la care gazdele au solicitat 11 metri. V. Costea (86) și M. Popa (90+2) au trecut pe lângă gol, care a venit în al cincilea minut de prelungiri. Intrat pe teren după ce așteptat mai bine de zece minute, Patrick Blăgea (20 de ani) a finalizat cu un șut cu dreptul la colțul scurt din pasa lui Florin Pop, venită după un aut executat rapid de Sorian, gol la care Gorbe are partea lui de vină.

Victorie în extremis obținută de Lotus, a treia consecutivă, dedicată președintelui Alexa Krenek care și-a sărbătorit ziua de naștere în această săptămână. Pentru Lotus urmează o deplasare dificilă la Minerul Ocna Dej, acolo unde FC Bihor a pierdut săptămâna trecută.

LOTUS Băile Felix – Victoria Carei 2-1 (1-0)
Au marcat: Daniel Tilinger 42 autogol, Patrick Blăgea 90+5 / Luca Tincău 52
Lotus: Ad. Barabaș – S. Cucu, Cr. Oros, A. Gal (74 T. Paublusztig), M. Arsene – M. Popa, Cl. Codoban (88 P. Blăgea), D. Gheban – Vl. Costea, Fl. Pop, Al. Sorian. Antrenori: Gheorghe Ghiţ, Petre Ardelean, Ciprian Fiter și Nicolae Petre
Victoria: F. Gorbe – T. Bîrle (68 R. Negreanu), R. Ritli, R. Aspru (79 Fl. Moș), D. Tilinger, R. Raț, E. Kinczel, R. Vaida (74 D. Haller), L. Tincău, Ch. Nwokoecha, V. Marinaș (88 Cl. Silaghi). Antrenor: Marius Botan
Arbitri: Krisztina Szabo (Crișeni – Sălaj) – Adrian Iancău (Derșida – Sălaj), Ștefan Bîrjac (Păușa – Sălaj)
Observatori FRF: Teodora Albon (Cluj-Napoca), Daniel Scridon (Arad).