Lotusul a înflorit după pauză

0
201

Lotus Băile Felix a primit vizita nou promovatei CSM Sighetu Marmației, în etapa a 3-a a Ligii a III-a, seria 10.

Bihorenii au început meciul de la 0-1 pentru că Alex Pintea a faultat imprudent în careu și fostul jucător al Lotusului, Cătălin Tutuța a transformat fără probleme penalty-ul acordat. Fundașul bihorean s-a accidentat și a fost înlocuit cu nou venitul Andrei Gal (22 de ani), ultima dată la Gloria Bistrița, care a avut o prestație consistentă la debutul la Lotus. Gazdele au reușit să înscrie în minutul 26, dar reușita lui Florin Pop a fost anulată pe motiv de ofsaid, semnalizarea asistentului fiind una la limită, bihoreanul fiind cel mult pe linie cu adversarul.

Maramureșenii au continuat să fie periculoși și mingea trimisă cu capul de Gherman a șters bara din stânga lui Barabaș (31). Cu un joc compact și bine organizat, CSM Sighet a făcut greoaie construcția gazdelor, care n-au reușit să penetreze defensiva adversă. Pe contraatac, CSM a fost aproape să își dobleze avantajul în minutul 58 când Tutuța a centrat în fața porții, Barabaș a respins în picioarele lui Mitruscsak, care din 4 metri a trimis pe lângă poarta goală!

Schimbările făcute de Gheorghe Ghiț au înviorat jocul și aveau să se dovedească decisive. Bine servit de Florin Pop, nou intratul Claudiu Codoban l-a învins pe Cebotari cu un șut plasat de la 12 metri (1-1). Același Florin Pop a mai reușit o pasă de gol, centrând din flancul drept și juniorul Răzvan Bogdan Creț (16 ani) a trimis balonul din 8 metri în dreapta portarului (2-1). Creț este al treilea junior care înscrie pentru Lotus în jocurile oficiale din această vară, după Cucu și Gitye, acesta absentând vineri din cauza unei accidentări. În ultimul minut, veteranul Codoban a fost aproape de un gol spectaculos, lobul său de la 40 de metri trecând puțin pe lângă poartă. Victorie muncită pentru bihoreni, într-un meci în care au reușit să întoarcă scorul în ultimele 20 de minute.

Marți, 13 septembrie, de la ora 16:30, Lotus va evolua în deplasare cu Șoimii Lipova în turul III al Cupei României și apoi în campionat, pe teren propriu, vineri 16 septembrie, de la ora 17:00, cu o altă nou promovată, Victoria Carei.

Lotus Băile Felix – CSM Sighetu Marmaţiei 2-1 (0-1)
Au marcat: Claudiu Codoban 72, Răzvan Creț 87 / Cătălin Tutuța 3 penalty
Lotus: Ad. Barabaș – Cr. Copil, Cr. Oros, Al. Pintea (28 A. Gal), M. Arsene – M. Popa, Al. Sorian (63 Cl. Codoban), D. Gheban (46 R. Creț) – Vl. Costea (63 P. Blăgea), Fl. Pop, S. Cucu (83 R. Tămaș). Antrenor: Gheorghe Ghiţ
CSM Sighet: L. Cebotari – Catrina (88 Pătrășcan), Gherman, D. Dunca, A. Ofrim – C. Gherasim (70 Cr. Tand), R. Novoszelenski, D. Andreas – C. Tutuța (70 Ousmane Taian0, L. Mitruscsak (77 Gh. Gondiu), I. Pop. Antrenor: Adrian Iencsi
Cartonaș roșu: Mădălin Popa 90 pentru cumul de cartonașe galbene
Arbitri: Mircea Ardelean Mircea (Arad) – George Suciu (Câmpia Turzii), Cristian Cășuț (Arad)
Observatori: Paul Unimătan (Zalău), Melian Nădăşan (Ţaga – Cluj).