Olanda și Argentina se vor duela în sferturile CM de fotbal din Qatar

0
158

Olanda a câștigat cu 3-1 meciul cu SUA și este prima echipă care reușește să se califice din optimile de finală ale Cupei Mondiale din Qatar. „Portocala mecanică” a început perfect meciul, iar echipa lui Louis Van Gaal a intrat cu avantaj dublu la cabine, datorită golurilor marcate de către Depay și Blind. În cea de-a doua repriză, Wright a redus din diferență pentru americani, însă Dumifries a marcat pentru olandezi și a stabilit scorul final al partidei.

Formații:

Olanda: Noppert – Timber, van Dijk, Ake (De Ligt, 90+3) – Dumfries, De Roon (Koopmeiners 46), F. De Jong, D. Blind – Klaassen (Bergwijn, 46) – Depay (Simons, 82), Gakpo (Weghorst, 90+3). Selecţioner: Louis van Gaal.

SUA: Turner – Dest (Yedlin, 75), Zimmerman, Ream, Robinson (Morris, 90+2) – McKennie (Aaronson, 67), Adams (căpitan), Musah – T. Weah (Wright, 67), J. Ferreira (G. Reyna, 46), Pulisic. Selecţioner: Gregg Berhalter.

Arbitri: Wilton Sampaio; arbitri asistenţi: Bruno Boschilia, Bruno Pires (toţi din Brazilia); al patrulea oficial: Andres Matias Matonte Cabrera (Uruguay)

Argentina a reușit să o învingă pe Australia, scor 2-1, în cadrul celeui de-al doliea meci al optimilor de finală ale Campionatului Mondial din Qatar. Reprezentativa condusă de Lionel Scaloni a dominat meciul pe toată durata sași au deschis scorul în minutul 35, grație golului marcat de Lionel Messi. Starul celor de la PSG a „lovit” chiar la meciul cu numărul 1.000 din carieră.

În actul secund, tot Argentina a fost cea care a pus presiune, iar sud-americanii și-au mărit avantajul prin Julian Alvarez, în minutul 57, care a profitat de o eroare gravă a portarului „cangurilor”, Mathew Ryan.

Golurile victoriei au fost marcate de către Leo Messi și Julian Alvarez, în timp ce golul de onoare al „cangurilor” a fost provocat de Craig Goodwin, care l-a obligat pe Enzo Fernandez să-și devieze în propria poartă propriul balon. Venit de pe bancă, Kuol a ratat o mare ocazie în cel de-al 7-lea minut de prelungire, șutând din 6 metri pe direcția portarului E. Martinez.

În sferturile Cupei Mondiale, „pumele” dau peste Olanda, care s-a impus cu 3-1 în fața americanilor.

Formații:

Argentina: E. Martinez – Molina (Montiel, 80), Romero, Otamendi, Acuna (Tagliafico, 72) – De Paul, E. Fernandez, Mac Allister (Palacios, 80) – Messi,  J. Alvarez (Lautaro. Martinez, 71), Al. Gomez (Martinez, 50). Selecţioner: Lionel Scaloni.

Australia: Ryan – Degenek (Karacic, 72), Souttar, Rowles, Behich – Leckie (Kuol, 72), Irvine, 13. Mooy, Baccus (Hrustic, 58) – McGree (Goodwin, 58), Duke (MacLaren, 72). Selecţioner: Graham Arnold.

Arbitru: Szymon Marciniak; arbitri asistenţi: Pawel Sokolnicki, Tomasz Listkiewicz (toţi din Polonia); al patrulea oficial: Mario Alberto Escobar Toca (Guatemala)

Cartonaşe galbene: Irvine (15), Degenek (38).