Orădenii au câștigat derbyul și a încheiat turul la egalitate cu liderul CSM Satu Mare

0
128

Derby-ul a debutat sub semnul echilibrului, bihorenii au fost periculoși de două ori prin Sergiu Jurj, care a pătruns în careu din lateral și a șutat pe lângă colțul lung (8) și în minutul 26, când Adi Popa a recuperat o minge trimisă greșit de adversar, a pasat pentru Sg. Jurj, care a fost blocat la 11 metri în momentul șutului.
Tot „roș-albaștrii” și-au mai trecut în cont o situație la centrarea lui Ban, Adi Popa a trimis din 8 metri pe lângă bară (30). La cornerul care a încheiat prima repriză, Daniel Stan a reluat cu capul peste transversală din 8 metri.
Repriza a doua a început cu echipa din Zălău mai prezentă în jumătatea adversă însă fără să-și creeze ocazii importante, în condițiile absenței golgheterului Sergiu Pop (suspendat pentru cumul de cartonașe galbene).
Singurul care a generat ceva emoții a fost Banyoi, al cărui șut de la marginea careului a fost reținut de Bob în doi timpi (57).
La cealaltă poartă, Ban a intrat în driblung în careu și a șutat, mingea deviată a trecut pe lângă colțul lung (60).
Echilibrul pe tabelă s-a rupt în minutul 78: Hosu a combinat cu Gheorghiță, care a căzut în duelul cu Jalbă și centralul sibian a indicat punctul cu var. Golghterul Sergiu Jurj și-a asumat responsabilitatea și l-a învins pe fostul coechipier Bogdan Miron cu un șut plasat în stânga (1-0). La cinci minute distanță s-a schimbat și echilibrul numeric după ce căpitanul orădenilor Ionuț Ban a primit al doilea galben și a fost eliminat. Cu un om mai puțin, FC Bihor a știut să-și conserve avantajul în minutele rămase și să bifeze a treia victorie stagională fără gol primit, a șasea în acest tur.

Cu 19 puncte, „roș-albaștrii” râmân la egalitate cu liderul CSM Satu Mare, care a câștigat cu 2-1 celălalt derby al rundei cu Lotus Băile Felix. Cele două echipe bihorene se vor întâlni sâmbăta viitoare pe Stadionul Iuliu Bodola în prima etapă a returului.

FC Bihor Oradea – SCM Zalău 1-0 (0-0)
Au marcat: Sergiu Jurj 79 penalty
FC Bihor: R. Bob – R. Gunie, D. Stan (87 Al. Popa), L. Ioviță, D. Lupșe – Cl. Petruș, G. Cherman (90+1 Fl. Drăgan) – I. Ban, Ad. Popa (66 M. Hosu), A. Gheorghiță (90+1 P. Andraș) – Sg. Jurj. Antrenori: Florin Farcaș, Dorin Mihuț și Vlad Ghețe.
SCM Zalău: B. Miron – Al. Cherecheş, M. Onicaş, Cr. Jalbă, C. Meşter, Vl. Moraru (70 M. Doroftei), R. Stanciu (85 A. Jorza). B. Minteuan, I. Sălăjan, V. Calugher, A. Banyoi. Antrenor: Cristian Lupuț
Eliminări: Ionuț Ban 83 pentru cumul / –
Arbitri: Lucian Andrei Țiții (Șura Mică – Sibiu) – Bogdan Vasile, Răzvan Spătar (ambii din Sibiu)
Observatori FRF: Vasile Mărginean (Alba Iulia), Ion Lupșa (Caransebeș).