Șase goluri în derbyul Bihorului din Liga a treia!

0
132

Sarabanda golurilor a deschis-o David Lupșe cu un șut senzațional de la circa 23 de metri, care a poposit aproape de vinclul din dreapta lui Barabaș (1-0). A fost a doua reușită a tânărului fundaș central, după ce la Sighet a înscris cu capul.
La 5 minute distanță a marcat și celălalt jucător venit de la Sânmartin, mijlocașul Adrian Popa.
A fost o fază frumoasă de atac inițiată de Andrei Gheorghiță pe flancul stâng, a pasat pe culoar pentru Adi Popa, acesta a prelungit la Gunie, singur la 14 metri, care a șutat în bară, mingea a ricoșat la Adrian Popa și acesta a șutat în plasă din 10 metri (2-0).
Lotus a dat semne de dezmeticire dar Tămaș a șutat prea slab de la 14 metri și Bob a prins (27).
În minutul următor oaspeții au redus din diferență după o centrare din dreapta trimisă la bara a doua, de unde Vlad Costea a reluat sub transversală (2-1).
„Roș-albaștrii” au refăcut ecartul de două goluri după ce Gheorghiță a fost agățat de Florin Pop și centralul a indicat lovitură de la 11 metri, iar Sergiu Jurj a înscris cu siguranță (3-1).
La cel mai bun joc de când a venit la Oradea, Gheorghiță a pătruns în dribling în careu, a scos la 10 metri și Sergiu Jurj a dus scorul la 4-1 în minutul 39.
Repriza s-a încheiat cu penalty-ul obținut de Raul Tămaș, agățat în careu, însă șutul trimis de Alex Sorian în stânga a fost parat de juniorul Radu Bob.
Condusă cu trei goluri, Lotus a ieșit mai decisă de la vestiare și la cinci minute de la reluare a beneficiat de un cadou făcut de gazde: Lupșe a pasat spre propriul portar, Bob a ratat preluarea și mingea s-a strecurat în plasă (2-4).
La cealaltă poartă, spectatorii au putut vedea o ratare incredibilă: Sg. Jurj a scăpat singur, a pasat în centru pentru George Cherman, care a trimis din 6 metri în bară cu poarta goală în față!
Intrarea lui Blăgea a dinamizat jocul oaspeților, Bob având două intervenții bune la șuturile expediate din afara careului de tânărul mijlocaș (61 și 64).
În unele momente s-a jucat pe contre, însă niciuna dintre formații nu a mai reușit să marcheze.
Cu a șaptea victorie stagională, coroborată cu remiza CSM Satu Mare, FC Bihor Oradea a urcat pe primul loc în Seria 10.
Lotus rămâne pe 5 în afara locurilor de play-off, iar vineri, 4 noiembrie, are meci direct pentru locul 4 cu SCM Zalău.

FC Bihor Oradea – Lotus Băile Felix 4-2 (4-1)
Au marcat: David Lupșe 14, Adrian Popa 19, Sergiu Jurj 36 – penalty, 39 / Vlad Costea 28, David Lupșe autogol 50
FC Bihor: R. Bob – Fl. Drăgan, D. Stan, L. D. Lupșe, Ioviță – Cl. Petruș, G. Cherman – R. Gunie, Ad. Popa (69 M. Hosu), A. Gheorghiță (80 A. Chindlea) – Sg. Jurj (88 Al. Popa). Antrenori: Florin Farcaș, Dorin Mihuț și Vlad Ghețe.
Lotus: Ad. Barabaș – Fl. Pop, A. Gal, Cr. Oros, M. Arsene – M. Popa, G. Gitye (46 D. Gheban), Al. Sorian – C. Sîrbu (69 Cl. Codoban), R. Tămaș (69 S. Cucu), Vl. Costea (60 P. Blăgea). Antrenori: Gheorghe Ghiţ, Petre Ardelean, Ciprian Fiter și Nicolae Petre.
Arbitri: Norbert Kemenes – Răzvan Soponar, Daniel Lar (toți din Baia Mare)
Observatori FRF: Sergiu Neichi (Satu Mare) și Cătălin Pașcanu (Cugir).

CLASAMENT
1. FC Bihor Oradea 10 7 1 2 22 – 16 22
2. Gloria Bistrița 10 6 2 2 18 – 7 20
3. CSM Satu Mare 10 6 2 2 18 – 11 20
4. SCM Zalău 10 5 1 4 13 – 8 16
5. Lotus Băile Felix 10 4 3 3 16 – 16 15
6. Minerul Ocna Dej 10 4 2 4 12 – 12 14
7. CFR Cluj II 10 2 3 5 7 – 13 9
8. Sportul Șimleu 10 2 3 5 6 – 13 7
9. Victoria Carei 10 2 1 7 9 – 16 7
10. CSM Sighet 10 1 4 5 8 – 17 7

Sportul Șimleu Silvaniei a fost penalizată cu 2 puncte.

Etapa viitoare (4-5 noiembrie, ora 14:00): vineri, Lotus Băile Felix – SCM Zalău; sâmbătă, CFR Cluj II – CSM Sighetu Marmației, Sportul Șimleu Silvaniei – Gloria Bistrița, Minerul Ocna Dej – CSM Satu Mare, Victoria Carei – FC Bihor Oradea.