Scor Alb la Sânmartin

0
154

Lotus Băile Felix și SCM Zalău au oferit un joc tacticizat, sărac în faze de poartă, principala preocupare părând a fi să nu primească gol, mai ales că ambele echipe veneau după o serie de rezultate slabe: două înfrângeri Lotus, o înfrângere și un egal Zalăul.
Dacă cele două apărări și-au realizat obiectivul, întrucât scorul final a fost 0-0, jucătorii cu profil ofensiv și atacanții, au rămas datori.
Într-un joc în care cuvântul de ordine a fost prudența, prima ocazie de gol s-a lăsat așteptată până în minutul 40, când Oros a combinat cu V. Costea, acesta a centrat și Fl. Pop de la 10 metri a șutat în Cherecheș plasat în fața liniei porții.
Sălăjenii au fost periculoși în debutul părții a doua, când Banyoi a intrat în care și din unghi a șutat la colțul scurt, dar Barabaș a respins în corner (52).
Cea mai mare șansă de a marca au irosit-o zălăuanii în minutul 80, când Sălăjan a centrat în careu și Bogdan Minteuan singur cu toată poarta goală a trimis din 4 metri cu stângul incredibil peste transversală. Scăpați cu fața curată, bihorenii puteau da lovitura în prelungiri la un corner executat de Arsene de pe partea dreaptă, însă nici Florin Pop, nici Patrick Blăgea n-au fost în stare să împingă balonul în plasă din 6 metri. S-a terminat 0-0, un egal echitabil bun pentru primele trei clasate, dar și pentru Minerul Ocna Dej (14 puncte) care poate reintra în lupta pentru loc de play-off dacă nu pierde cu CSM Satu Mare.
În urma acestui rezultat, SCM Zalău este pe locul 4 cu 17 puncte, iar Lotus pe 5 cu un punct mai puțin.
Pentru Lotus Băile Felix urmează două jocuri în deplasare la CSM Sighetu Marmației și Victorie Carei, urmând să revină pe teren propriu în 25 noiembrie cu Minerul Ocna Dej.

Lotus Băile Felix – SCM Zalău 0-0
Lotus: Ad. Barabaș – Fl. Pop, A. Gal, Cr. Oros, M. Arsene – M. Popa, D. Gheban, Al. Sorian (60 Cl. Codoban) – C. Sîrbu (46 Cr. Copil), R. Tămaș (73 S. Cucu), Vl. Costea (60 P. Blăgea). Antrenori: Gheorghe Ghiţ, Petre Ardelean, Ciprian Fiter și Nicolae Petre.
SCM Zalău: B. Miron – I. Sălăjan, Cr. Jalbă, Al. Cherecheș, C. Ion, C. Meșter (65 B. Minteuan), Vl. Moraru, R. Stanciu, V. Calugher, Sg. Pop (87 L. Mihai), A. Banyoi (58 A. Jorza). Antrenori: Cristian Lupuț, Claudiu Cornaci și Sergiu Moga
Arbitri: Ovidiu Mazilu (Satu Mare) – Raul Ghiciulescu (Lugoj) și Patrick Sandu (Timișoara)
Observatori FRF: Ioan Papp (Carei) și Emil Arsa (Arad)