Sepsi câștigă supercupa contra campioanei CFR, cu 8 jucători români în primul ˝11˝

0
480

Nici bine nu s-a fluierat startul meciului, căci CFR-ul a găsit drumul spre gol. Pe o repunere de margine a lui Camora, Dugandzic  a deviat balonul pentru Adrian Păun și acesta l-a bătut Niczuly cu un șut pe jos din 13 metri. De trei minute au avut nevoie arbitrii din Camera VAR, Kovacs, Artene și Hațegan, să-i dea ok-ul lui Cojocaru pentru avantajul „alb-vișiniilor”. Campioana părea stăpână pe situație, Sepsi a legat cu greu jocul în jumătatea adversă, iar spectatorii au trebuit să aștepte o altă jumătate de oră pentru a vedea din nou ocazii de poartă. Mai întîi, Cipri Deac l-a întins serios pe Nicuzly cu un șut puternic din mijlocul careului, mingea i-a revenit, dar a doua încercare s-a dus mult peste poartă. După numi 1 minut, tot Păun putea marca, Nicolae, pentru Sepsi, dar șutul acestuia de pe 16 metri s-a dus de puțin pe lângă poarta lui Bălgrădean. Execuția lui Cosmin Matei din mintul 45 a fost la indigo, dar aceasta a prefațat golul egalizator al trupei lui Bergodi. În cel de-al treilea minut de prelungire al primei părți, Dimitrov a centrat din dreapta, iar Cosmin Matei a pus latul din 8 metri pentru 1-1. De data aceasta, Camera VAR a fost mai promtă, dar Cojocaru le-a trimis repede pe cele două echipe la vestiare.

Tot Sepsi a fost ceva mai insistentă în atac și în debutul părții secunde, doar că șutul lui Dumitrescu nu a prins cadrul porții lui Bălgrădean după lansarea lui Matei. În schimb, Petrila a tras pe poartă, dar pe mijlocul ei și Niczuly nu putea avea probleme. Chiar dacă ambele formații și-au schimbat oamenii de atac, ideile au fost puține, spre deloc. Campioana a dominat, totuși, destul de clar ultimele 15 minute, doar că lovitura au dat-o covăsnenii cu 5 minute înainte de final. Pe o contră rapidă plecată de la portarul Niczuly, Ștefănescu a preluat în dreapta, a centrat perfect pe colțu lung, de unde ex-ul Mario Rondon l-a bătut din plonjon pe Băldrădean. Un șut pe centrul porții al lui Yeboah a fost prea puțin pentru revenirea CFR-ului, care a și rămas în zece în primul minut de prelungire. Atunci, Roger jr. a sărit cu cotul în figura lui Santos și Cojocaru nu a avut nevoie de VAR ca să-l elimine pe fostul idol al tribunelor arădene.

Formații:

CFR Cluj: Bălgrădean – Braun, Graovac, Yuri, Camora – C. Deac, Bordeianu (86 Roger jr.), Muhar (71 Hoban), Petrila (86 Gîdea) – A. Păun (63 Yeboah), Dugandzic (63 Jefte) . Rezerve neutilizate: Sava – Brucic, R. Bălan, Itu. Antrenor: Dan Petrescu

Sepsi: Niczuly – R. Dimitrov, Bălașa, B. Mitrea, A. Dumitrescu – Aganovic (83 F. Santos), N. Păun – Bărbuț (60 Golofca), C. Matei (I. Gheorghe), M. Ștefănescu – Tudorie (76 Rondon). Rezerve neutilizate: Began – R. Ispas, Damașcan, Golofca. Antrenor: Cristiano Bergodi

Arbitri: Adrian Cojocaru (Galați) – Valentin Avram (București) şi Ciprian Danşa (Satu Mare). Rezervă: Iulian Dima (București)

Observator FRF: Nicolae Grigorescu (Timișoara)

Camera VAR: Istvan Kovacs (arbitru VAR), Mihai Artene (asistent VAR) şi Ovidiu Haţegan (suport VAR).