0
167

Eduarda Amorim, puternicul inter stânga, este acum jucătoarea campioanei României.

Ea a semnat un contract până în vară, venind de la Rostov-Don, echipa rusă unde avea un salariu de 18.000 de euro pe lună. Handbalista braziliană, de 35 de ani, a petrecut nu mai puțin de 12 sezoane în Ungaria, la Gyor, între 2009 și 2021, iar înainte a jucat la Kometal Skopje, din 2006 până în 2009, unde i s-a alăturat surorii ei mai mari, Ana.

Campioană mondială în 2013, Eduarda Idalina „Duda” Amorim a semnat un contract valabil până la finalul sezonului cu CSM București. Brazilianca a plecat de la Rostov după ce echipa a fost eliminată „la masa verde” din Champions League, din cauza invaziei rusești din Ucraina.

Amorim este campioană mondială cu Brazilia în 2013, având în palmares și trei medalii de aur la Jocurile Pan Americane, 2007, 2011 și 2019. Cu Gyor a cucerit Liga Campionilor în cinci rânduri (2-13, 2014, 2017, 2018, 2019), disputând alte două finale și trei semifinale.

Eduarda Amorim a semnat cu CSM București

Potrivit site-ului oficial al celor de la CSM București, Eduarda Amorim a ajuns în această seară în București.  Ea va putea juca pentru „tigroaice” în sferturile Ligii Campionilor, cu Esbjerg.

CSM București, dezlănțuită în ultimul meci din campionat

CSM București a reușit, duminică, o nouă victorie categorică în Liga Florilor. „Tigroaicele” au învins-o fără emoții pe Gloria Buzău, scor 33-20, într-un meci în care Cristina Neagu a fost la înălțime.

Elevele lui Adi Vasile s-au distanțat decisiv încă din prima repriză. La pauză, CSM București conducea deja cu 17-11, un avantaj consolidat de Neagu&co. după pauză. S-a terminat 33-20 în favoarea bucureștencelor, succes care le aduce la un singur punct în spatele liderului Rapid.

Cristina Neagu, interul lui CSM, a fost cea mai bună marcatoare din echipa gazdelor, cu nouă goluri. Din tabăra Buzăului s-a remarcat Bianca Harabagiu, tot cu nouă reușite.