Emma Răducanu nu își mai revine

0
368

Emma Răducanu (19 ani, 13 WTA) nu se regăsește în 2022. Britanica a fost eliminată încă din turul II la Miami, după o înfrângere în trei seturi suferită în fața cehoaicei Katerina Siniakova (25 de ani, 53 WTA), scor 6-3, 4-6, 5-7.

Emma Răducanu

După parcursul magistral de la US Open, turneu pe care l-a câștigat fără să piardă set, Emma Răducanu a avut rezultate sub așteptări în circuitul feminin. Forma modestă a britanciei a continuat și la Miami, unde a fost învinsă încă din turul secund.

Emma Răducanu, altă înfrângere prematură: britanica e OUT de la Miami!

Simona Halep și Emma Răducanu s-ar fi putut întâlni în turul III al turneului din Florida, însă ambele au părăsit, în cele din urmă, competiția. Dacă Simona a fost nevoită să se retragă din cauza unei accidentări înaintea meciului cu Daria Saville, Emma Răducanu a fost învinsă de Katerina Siniakova, după un meci pe care britanica îl dominase timp de o oră și jumătate.

Katerina Siniakova

Campioana cu origini românești de la US Open și-a adjudecat primul set, scor 6-3, și a condus cu 3-1 și în manșa secundă. Neîncrederea acumulată în ultimele săptămâni și-a spus cuvântul. Răducanu nu a reușit să gestioneze avantajul, a mai luat un singur game, iar jucătoarea cehă a trimis meciul în decisiv

Acolo unde Emma Răducanu a fost din nou într-o poziție excelentă pentru a câștiga partida. La 5-4, ea a servit pentru a închide meciul, însă a clacat și a cedat cu 5-7.