FC Bihor s-a impus în derby-ul Bihorului

0
135

În fața celei mai mari asistențe de până acum înregistrată pe Stadionul Iuliu Bodola în acest sezon, circa 2.000 de spectatori, FC Bihor s-a impus cu 2-0 în derby-ul județului.

Prima ocazie de a marca a aparținut gazdelor la incursiunea lui Gunie în careu, a trimis un șut centrare prin fața porții, mingea a ajuns la Ban al cărui șut din 8 metri lateral stânga a trecut peste (10). Lotus a ripostat cu o verticalizare a lui M. Popa pentru Hora și șutul atacantului de la 15 metri a trecut pe lângă colțul lung. Presiunea constantă a orădenilor a generat faza din care M. Popa l-a agățat în careu pe Loren Ioviță (31). Lovitura de pedeapsă a fost executată de Tiberiu Serediuc, Barabaș a ghicit colțul a plonjat și a respins în lateral, în zonă era M. Hosu, care a șutat peste.

Fostul jucător de Liga 1, Tibi Serediuc s-a dovedit mai eficient din afara careului și în minutul 37 a transformat o lovitură liberă de la 18 metri, la vinclu în stânga portarului. (1-0)
În prelungirile partidei, Călin Jurj a avut șansa golului doi la pătrunderea în careu încheiată cu un șut din colțul careului de 6 metri dar Barabaș a reușit să salveze. FC Bihor a încheiat în avantaj o repriză pe care a dominat-o aproape în totalitate.

Lotus a ieșit cu o altă atitudine de la vestiar, a stat sus și Hora a fost aproape de egalare în minutul 55 când a primit mingea în careu dar a șutat din întoarcere peste transversală. Sorian l-a mai încercat pe Bob cu un șut de la 22 de metri, dar tânărul portar orădean a reușit să respingă de lângă bară la colțul scurt.

Pe fondul unui joc mai curajos al oaspeților, FC Bihor s-a desprins în minutul 79. Gunie a pătruns în careu, a căzut și Kemenes a indicat punctul cu var, în ciuda protestelor celor de la Lotus. Secundul Petre Ardelean a fost cel mai vehement și a fost eliminat. A executat Andrei Gheorghiță și a marcat cu un șut puternic plasat lângă bara din dreapta a lui Barabaș (2-0). În minutul 89, Adi Popa a căzut în careu, dar arbitrul a acordat cartonaș galben pentru simulare deși mulți au considerat că faultul a fost mai clar ca la faza precedentă.

A rămas 2-0, iar FC Bihor s-a desprins la 4 puncte de Gloria Bistrița și CSM Satu Mare, care au remizat în meciurl direct, scor 0-0. Etapa viitoare, FC Bihor va evolua din nou pe teren propriu cu CSM Satu Mare, iar Lotus se va duela la Sânmartin cu Gloria Bistrița.

FC Bihor Oradea – Lotus Băile Felix 2-0 (1-0)
Au marcat: Tiberiu Serediuc 37, Andrei Gheorghiță 79 penalty
FC Bihor: R. Bob – C. Jurj, A. Gal, R. Farcaș, I. Ban (51 A. Gheorghiță) – G. Cherman, Cl. Petruș – T. Serediuc (82 Ad. Popa), R. Gunie, L. Ioviță (86 Fl. Drăgan) – M. Hosu (51 Sg. Jurj). Antrenori: Florin Farcaș, Dorin Mihuț și Vlad Ghețe.
Lotus: A. Barabaș – S. Cucu, T. Paublusztig, Sg. Oltean, M. Arsene – M. Popa (88 R. Tămaș), G. Gitye (55 V. Costea), D. Gheban, Al. Sorian – Fl. Pop, I. Hora. Antrenori: Gheorghe Ghiț, Petru Ardelean, Ciprian Fiter și Nicolae Petre
Arbitri: Norbert Kemenes – Claudiu Doru Lucaciu, Ionuț Petrică Câmpeanu (ambii din Cluj-Napoca)
Observatori FRF: Teodor Biriș (Hunedoara) și Emil Arsa (Arad)