Se reia Liga 3! CAO și Lotus joacă pe terenuri proprii, iar Luceafărul în deplasare

0
233

Caravana din Liga 3 e pregătită de reluarea sezonului, după 100 de zile de pauză. Certitudinile sunt următoarele: CA Oradea este sigură de locul în TOP 4, iar Lotus are nevoie de maximum patru puncte pentru a accede în „careul de ași”. De altfel, Lotus ar putea avea nevoie de numai un punct, condiția fiind un eșec al echipei din Zalău la Cluj sau cu Dejul. Iată cum se prezintă lupta la vârf cu precizarea că Baia Mare și CAO sunt deja sigure de prezența acolo (matematic), iar Someșul Dej, Lotus și SCM Zalău se bat pentru cele două locuri rămase disponibile.

Foto de la meciul CAO – Chișineu Criș

PROGRAMUL ULTIMELOR 3 ETAPE

MINAUR: Lotus (D); CAO (A); CFR 2 Cluj (D)

CAO: Șimleu (A), Minaur (D); Lotus (A)

LOTUS: Minaur (A); Satu Mare (A); CAO (D)

SOMEȘUL: Șomcuta (A); Zalău (D); Șimleu (A)

ZALĂU: CFR 2 (D); Someșul (A); Luceafărul (D)

*CA Oradea și-a pierdut în pauza de iarnă cei doi golgheteri: căpitanul Cosmin Letan (8 goluri) și vârful de lance Marius Hosu (9 goluri). Cei doi au marcat împreună jumătate din golurile echipei. Au fost făcute achiziții pentru a acoperi aceste posturi. Pe locul lui Letan a apărut Petruș de la Șimleu, iar pe cel al lui Hosu zălăuanul Sergiu Jurj (care, în jocurile de verificare a fost prinicipalul marcator) și fostul atacant al Ripensiei, Mihai Ion. Au mai plecat fundașul dreapta Cristian Copil, dar și mijlocașul Alex Lezeu, ambii ajunși în Liga 4 Arad la SC Socodor.

*Lotus e decimată de „pierderi”. Echipa lui Gheorghe Ghiț a încheiat colaborarea cu axul central: Adrian Popa (ajuns la CAO), golgheterul Caludiu Codoban, împrumutat în Germania la FC Suderelbe, mijlocașii Cyrus Habakuk și Cătălin Tutuță sau vârful de atac Andrei Făgărășanu.  

*La Luceafărul situația e și mai complicată după ce echipa a fost penalizată cu puncte pierdute, din cauza memoriilor depuse pentru neplata restanțelor financiare către jucători. A sosit la echipă un antrenor ambițios, George Zima, dar e greu de crezut că poate face minuni.  

Meciul Lotus – CAO

SISTEMUL DE PROMOVARE – O SINGURĂ ÎNVINGĂTOARE

În continuare sezonul regulat își va consuma ultimele trei etape din Seria 10. Apoi, primele patru clasate vor juca între ele câte trei jocuri, deci alte nouă etape. La finele acestora, primele două clasate intră în play off pentru promovare urmând a se „încrucișa” cu primele două poziții din Seria 9. În semifinale: Locul 1 din Seria 9 va întâlni Locul 2 din Seria 10, iar Locul 2 din Seria 9 va juca în compania Locului 1 din Seria 10. Învingătoarele celor două semifinale vor disputa finala de promovare, iar câștigătoarea promovează în Liga 2.

Programul etapei cu numărul 16, prima din 2022, este următorul:

Vineri, 11 martie

15:00 CFR 2 Cluj – SCM Zalău

Sâmbătă, 12 martie

15:00 Lotus Băile Felix – Minaur Baia Mare (stadion Sânmartin)

15:00 CSM Satu Mare – Luceafărul Oradea

15:00 CA Oradea – Sportul Șimleu (Stadion  Municipal)

15:00 Someșul Dej – Șomcuta Mare

CLASAMENT

1CA Oradea151122371935
2Minaur151032501833
3Someșul Dej15924361929
4Lotus Băile Felix15834331627
5SCM Zalău15717353122
6Sportul Șimleu15555182220
7CFR 2 Cluj15537182018
8Progresul15357213514
9CSM Satu Mare15258173111
10Luceafărul150114458-3
         
  • CS Luceafărul Oradea a fost sancționată cu 4 puncte, conform deciziei Comisiei de Disciplină şi Etică din 23.02.2022.
  • Primele patru clasate se vor califica în play off.
  • Retrogradează ultimele două clasate.

Victor Mihalcea

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.